Hej!

Słoneczko coraz częściej nas odwiedza, dlatego dzisiejszy post postanowiłam poświęcić ochronie oczu przed promieniowaniem UV. Jak dobrać okulary i czemu tak ważne jest, aby były one naprawdę porządnie wykonane?

Przede wszystkim mrużenie oczu sprawia, iż powstają wokół oczu zmarszczki. Częste mrużenie może sprawić, iż pozostaną one z nami już na zawsze, natomiast jeśli chodzi o „natychmiastowy efekt” mrużenia, to oczywiście rozmazany makijaż czy zrolowany podkład – wygląda to bardzo nieestetycznie!

Okulary mają za zadanie chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Obecnie staniowią one także nieodłączny element outfitu i są częścią garderoby. I tak, jak kwestie estetyczne pozostawiam każdemu z osoba, tak chciałabym jednak przekonać was, że warto kupić porządne okulary w salonie optycznym zamiast takie za 30 zł na targu czy sklepie z biżuterią. Dlaczego?

W okularach przeciwsłonecznych najważniejsze są soczewki, które powinny blokować przedostawanie się promieni UVA i UVB. Okulary z bazaru często mają jedynie przyciemnione szkła, co działa na zdrowie oczu dużo gorzej! Czemu? Wyobraźmy sobie, iż nasze oczy schowane za ciemnymi soczewkami przyzwyczajone są, że jest ciemniej – nie mrużymy ich, a nasza źrenica powiększa się (ponieważ może absorbować więcej światła). Poprzez używanie jedynie przyciemnionych soczewek pozwalamy się rozszerzyć źrenicy i w rezultacie więcej promieni UV dostaje się do naszych oczu!!! To może prowadzić to takich chorób jak zaćma, zapalenie spojówek, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej.

Zauważyłam, że coraz więcej „bazarowych” sprzedawców ma jednak w swojej ofercie okulary, które mają potwierdzenie producenta o odpowiedniej klasie ochrony. Najlepiej zapytać sprzedawcy i sprawdzić w Internecie, czy dany producent naprawdę oferuje okulary z filtrem.